Hogyan működik a fülkürt?
A fülkürt egy dinamikus cső a középfül és az orrgarat között. Porcos és csontos szakaszból áll. A porcos orrgarat felőli rész nyugalomban zárt, aktív izomműködésre nyílik meg nyeléskor, ásításkor.
A fülkürt feladata a megfelelő hallás fenntartása a változatos környezeti feltételek között. Akkor hallunk jól, ha a középfület levegő tölti ki és annak nyomása azonos a külső légnyomással. A fülkürt periodikus megnyílásával biztosítja a nyomás kiegyenlítését a középfül és a környező levegő között. Emellett hozzájárul a középfül tisztulásához és megakadályozza a hang és a váladék bejutását a középfülbe az orrgarat felől.
Működési zavara során a fülkürt megnyílása akadályozott, mely másodlagosan középfül betegség kialakulásához vezethet.
Kisgyermekkori jellemzők
Kisgyermekkorban a fülkürtműködés gyengébb, mint felnőtt korban. Ennek hátterében a fülkürt rövidebb volta, vízszintesebb lefutása áll. Emellett a porcok kevésbé merevek, mint felnőtteken. Ennek következtében a fülkürt nyitása, tisztulása és az orrgarati váladék középfülbe jutása elleni védelem nem tökéletes. Egy megfázás esetén a fülkürt tartósan elzáródhat. Ez negatív középfülnyomást eredményez, amely a dobhártya behúzódásához, a középfül levegőtartalmának felszívódásához és savós középfülváladék felszaporodásához vehet.
A fülkürtműködés zavara
A fülkürtműködés zavarának, elzáródásának funkcionális és anatómiai okai lehetnek. Gyermekkorban a funkcionális ok a leggyakoribb, amelynek hátterében a porcok lágyabb volta, a gyengébb izomműködés, a rövidebb és vízszintesebb lefutású fülkürt áll. A koponyát, arcot érintő fejlődési rendellenességek, mint pl. a szájpadhasadék vagy Down szindróma a fülkürt működési zavarát okozzák. Szájpadhasadékos gyermekekben a savós/nyákos középfül váladékgyülem jelenléte szinte általános.
Anatómiai okok közül kisgyermekkorban a gyakori felsőlégúti vírusfertőzések, az arcüreg gyulladása, az allergia vagy a megnagyobbodott orrmandula okozta fülkürtelzáródás a legjellemzőbb.
Extrém körülmények, mint amilyen a repülőgéppel felszállás vagy leszállás, a hiperbárikus oxigén kezelés vagy a búvárkodás nagy megterhelést rónak a fülkürtfunkcióra.
A leszállás alatt, ha a fülkürtnyitás nem gyakori (nem nyelünk gyakran) a középfülben negatív nyomás alakul ki a környező légnyomáshoz képest. Ez a negatív nyomás a fülkürtöt bezárhatja és savós váladék kilépését eredményezi a középfülben. Kivételesen a középfül bevérzése, a dobhártya átszakadása alakulhat ki. Ez a barotrauma.
Hasonlóképpen a középfülben kialakuló gázdeficit okozza a búvárok barotraumáját.
Milyen tünetekkel jár?
A savós/nyákos középfül váladékgyülem gyakori, amelynek legfeltűnőbb, sokszor egyetlen tünete a halláscsökkenés. Ezt gyakran a gyermek figyelmetlenségének tulajdonítják. A halláscsökkenés mértéke egyénenként változó, enyhe vagy közepes mértékű lehet. Általában fluktuáló jelleget mutat, náthás állapotban feltűnőbb. Az enyhe fokú halláscsökkenés felismerése kisgyermekeknél problémás lehet. Utalhat rá a figyelmetlenség mellett a viselkedés megváltozása, a televízió túlzott felhangosítása vagy a beszédfejlődés meglassulása. Kisgyermekeknél a fülkagyló húzogatása utalhat jelenlétére. Nagyobb gyermekek füldugulásra, nyilalló fülfájdalomra, ritkán fülzúgásra panaszkodhatnak.
Milyen lezajlás jellemző?
A jó hír az, hogy a kiváltó októl függetlenül a fülkürtműködés 7-11 éves kor körül minden következmény nélkül rendeződik a gyermekek többségénél.
Mikor kell kezelni?
Hosszas fennállás esetén ritkán maradandó dobhártya és középfül károsodás alakulhat ki, ezért az érintett gyermek 3 havonta történő rendszeres fülészeti ellenőrzése indokolt és javasolt. Kezelés javasolt azokban az esetekben, ahol beszédfejlődési zavar vagy egyidejűleg más eredetű vezetéses vagy idegi típusú halláscsökkenés áll fenn, visszatérő gennyes középfülgyulladások jelentkeznek, a dobhártyán struktúrális eltéréseik alakulnak ki és azon esetekben, ahol történt már megelőző műtét (adenotomia vagy grommetinsertio) és a kisgyermek állapotában visszaesés következett be.
Milyen kezelési lehetőségek adottak?
A kezelés célja a hallás normalizálása és a maradandó középfül károsodás kialakulásának megelőzése. A kiváltó ok felfedése alapvető.
- Gyógyszeres kezelés
A legtöbb esetben zajló vírus/bakteriális fertőzés és következményes nyálkahártya gyulladás okozza a fülkürtműködés zavarát, ezért a gyulladás gyógyszeres kezelése általában elegendő. Nyálkahártya lohasztó orrcseppek, szteroid tartalmú orrspray-k rendszeres alkalmazása javasolható. Három éves kor feletti gyermekeknél jó eredménnyel alkalmazható a rendszeres sóoldatos orrmosás orrmosó kancsó használatával. Náthamentes állapotban pedig a rendszeres orrballonozás hozhat a hallás állapotában javulást.
Fennálló allergia esetén az allergén lehetőség szerinti kerülése, antiallergiás gyógyszerek és orrspray-k alkalmazása segítheti a gyógyulást. - Műtéti kezelés
Szellőztető tubus behelyezése a dobhártyába a kisgyermekek számára a legkevésbé megterhelő műtéti módszer, amely segíti a középfülben zajló gyulladásos folyamat gyógyulását és a hallás normalizálását. A tubusok általában 6-18 hónapon keresztül szellőztetik a középfület, majd a hallójáraton keresztül a fülzsírral kilökődnek, a dobhártya ezzel párhuzamosan spontán begyógyul.
Tartósan megnagyobbodott, fülkürtműködési zavart okozó, vagy krónikusan gyulladt orrmandula, továbbá visszaeső SOM esetén indokolt lehet az orrmandula eltávolítása önmagában vagy tubusbehelyezéssel együttesen. Három hónapon túl fennálló folyamat, kisebb gyermek esetén a dobhártyába történő együttes ventilációs tubus behelyezése a hosszútávú kimenetei eredményeket javíthatja. - Fülkürt ballon dilatáció
Az utóbbi években elterjedt módszer azon esetekben, ahol a fenti sebészeti megoldások nem vezettek tartós javuláshoz és ahol a dobhártya/hallócsontok struktúrája érintett vagy krónikus gennyes/cholesteatomás középfülgyulladás alakult ki és a hallásfunkció is rossz.
A beavatkozás altatásban történik, amelynek során a fülkürt orrgarati porcos szakaszába az orrgarat felől ballonkatétert vezetünk be, a ballont felfújjuk, rövid ideig a nyomást fenntartjuk, majd a ballont eltávolítjuk. A beavatkozást követően a fülkürtfunkció tartósan javulhat.