A szülők közül bizonyára sokan virrasztottak már át egy-egy nehéz éjszakát fülfájós gyermekükkel.
Milyen okok állhatnak a fülfájás hátterében?
A fület érintő sérülések, gyulladások mellett sok más betegség járhat fülfájással. Kisugárzó fülfájdalmat okozhatnak a rágófogak betegségei, a rágóízületek gyulladásai, az orrmelléküregek betegségei és a garat gyulladásos megbetegedései is. Utóbbira jellemző, hogy a fájdalom főleg nyeléskor jelentkezik. Ám a leggyakoribb ok mindenféleképpen az akut savós vagy gennyes középfülgyulladás.
A kisgyermekkori középfülgyulladásról
Az akut savós/gennyes középfülgyulladás egyike a leggyakoribb gyermekbetegségeknek. Iskoláskorig a kisgyermekek legalább 70 százaléka átesik egy vagy több középfülgyulladáson, amelynek vezető tünete a fájdalom, és amely főleg lefekvéskor a tűrhetetlenségig fokozódhat, mert a dobüregben felszaporodott váladék a dobhártyát feszülés alatt tartja.
Szerencsére a fájdalom a legtöbb esetben 24 órán belül elmúlik és a betegség szövődmény nélkül néhány nap alatt magától gyógyul.
Milyen tünetek utalhatnak a fülproblémára csecsemőkön, kisebb gyermekeken?
Csecsemőnél, kisebb gyermekeknél gyakran igen nehéz feladatot okoz a szülőnek a vigasztalhatatlan sírás hátterében rejlő okot kideríteni.
A gyermekek életkoruknak megfelelően különböző tüneteket mutatnak.
Féléves kor alatt főleg éjszakai nyugtalanság, láz, etetési nehézség hívhatja fel a fülfájdalomra a figyelmet. A közhiedelemmel ellentétben a fülkagylóporc megnyomása során jelentkező fájdalom nem utal megbízhatóan a középfül gyulladására, mert a nyugtalan, nyűgös csecsemő egészséges fül esetén is reagálhat sírással a bolygatásra.
Hat hónapos kor után a csecsemő az említett tünetek mellett a füléhez kapkodhat. A kisded korúak viszont már határozottan jelzik, ha a fülük fáj. A középfülgyulladás minden esetben halláscsökkenéssel is jár (ez természetesen csak akkor feltűnő a környezet számára, ha a gyulladás mindkét fület érinti), és kísérheti hányás is. A fertőzést gyakran előzi meg nátha. Csecsemőknél a bukások során az anyatej vagy a tápszer a fülkürtbe jutva idézheti elő a fertőzést. Hajlamosító tényező lehet a fekvő pozícióban történő táplálás. Kiváltó ok lehet még az arcüreggyulladás, az orrsövényferdülés és leggyakrabban az orrmandula túltengése.
Mit tehet a szülő?
A fülfájás, amennyiben középfülgyulladás következménye, igen heves, lüktető jellegű, általában 24 órán belül oldódik. Hasonlóan a fogfájáshoz, az esti órákban lefekvés után szinte elviselhetetlenné tud válni. A legfontosabb dolog, hogy a gyermek azonnal kapjon fájdalomcsillapítót, amelynek adása szükség esetén 4-6 óránként ismételhető az első 24-72 órában. A megfázáshoz társuló enyhe középfülgyulladás orrcsepp, gyulladáscsökkentő alkalmazása mellett, általában néhány napon belül, antibiotikum alkalmazása nélkül is meggyógyul. A fájdalom már 1-2 nap alatt megszűnik.
Mikor indokolt orvoshoz fordulni?
Amennyiben a fájdalom 24-72 órán belül nem oldódik vagy a gyermek tartósan lázas, indokolt a háziorvosi vizsgálat. A háziorvos egy egyszerű fülészeti vizsgálattal eldöntheti, hogy a gyermek füle beteg-e és rendelkezik a szükséges gyógyszeres kezelésről.
Ennél elhúzódóbb esetben vagy rossz általános állapot, magas láz esetén indokolt a fül-orr-gégészeti vizsgálat. A szakorvos rendelkezik a szükséges kezelésről, esetleges antibiotikum felírásáról.
Csillapíthatatlan magas láz, fájdalomcsillapító ismételt adására nem enyhülő erős fülfájás, ismételten jelentkező hányás, kifejezetten rossz általános állapot esetén a fül-orr-gégész időnként a fülfelszúrást, szaknyelven paracentézist javasolja. Ilyenkor a dobüregben felszaporodott gennyes váladékot lebocsátjuk, amely azonnali állapotjavulást idéz elő. Téves az a hiedelem, hogy a fülfelszúrás után gyakoribb a középfülgyulladás.
Ritkán előfordul, hogy a dobüregben felszaporodott gennyes váladék a fül mögötti csontterületre is átterjed. Ebben az esetben az érintett fül mögötti területen a bőr duzzadt, lobos, a terület érintésre igen fájdalmas. Ez már a gennyes középfülgyulladás egyik szövődménye, a csecsnyúlvány-gyulladás, amelynek megoldása műtéti. Ez a komplikáció azonban a korszerű antibiotikumok alkalmazása mellett ritka.
Nyári fülfájás leggyakoribb oka
A fülfájás másik előidézője, a leginkább nyáron, nagy melegben előforduló külső hallójárat-gyulladás. Ez a betegség igen erős fájdalommal jár. Kialakulásában a hallójáratba került és ott pangó víznek van alapvető szerepe, amely a hallójárat bőrét fellazítja, és a kórokozók számára átjárhatóvá teszi. A bőr alatt szorosan helyezkedik el a csont- és a porchártya, amelyet a gyulladás szintén érint, ezzel magyarázható a nagy fájdalom.
A külső hallójáratgyulladás kezelése a hallójáratba helyezett gyulladáscsökkentő gyógyszerrel átitatott géztamponnal és/vagy fülcsepp alkalmazásával történik a gyulladás megszűnéséig. Fontos a kiegészítő fájdalomcsillapító kezelés. Időnként antibiotikum adása is szükségessé válhat. A betegség többnyire megelőzhető a hallójárat rendszeres fürdés utáni, gondos kiszárításával.
Középfülgyulladás fájdalom nélkül
Az említett két kórkép mellett meg kell említeni a középfülgyulladás kisgyermekkorban igen gyakori másik formáját, a krónikus savós középfülgyulladást. Jelentőségét az adja, hogy nem jár fájdalommal, vezető, többnyire egyetlen tünete a nagyothallás, amelyet a környezet sokszor a gyermek figyelmetlenségének, szórakozottságának tekint. A betegség lényege az, hogy a dobüregben, a középfül üregrendszerében, – általában nátha kiváltotta átmeneti vagy tartós fülkürtműködési zavart követően -, savós váladék szaporodik fel, amely a legtöbb esetben a náthás tünetek megszűnését követően, de legkésőbb 2-3 hónapon belül spontán letisztul és a jó hallásfunkció visszatér. Néhány kisgyermeknél azonban több hónapon, akár egy éven túl is fennállhat a folyamat. Ez ritkán azzal a veszéllyel jár, hogy a váladék kötőszövetesen szervül, ennek következtében a dobhártya erősen meggyengül, funkcióját veszti. A rossz fülkürtműködés rendezése ezt a betegséget megszünteti. Ennek módszerei lehetnek többek között a megnagyobbodott orrmandula eltávolítása, a krónikus arcüreggyulladás szanálása, az allergia kezelése. Elhúzódó esetben ventilációs tubus beültetése ajánlott a dobhártyába. A tubusok általában 6-18 hónapon át szellőztetik a középfület, segítenek a normál hallásfunkció megtartásában és a középfülgyulladások kivédésében. Spontán kilökődésüket követően a dobhártya bezáródik, a tubusok a hallójáraton keresztül általában kis fülzsírba csomagolva kiesnek.
Fontos, hogy a gyermek elhúzódóan fennálló figyelmetlenségére a szülők időben felfigyeljenek és forduljanak fül-orr-gégész szakorvoshoz.
Fülfájással járó egyéb betegségek
A rágófogak betegségei
A fogak romlása, szuvasodása, gyulladása számos szövődménnyel járhat, ha nem kezelik a betegséget. A fog romlása egyre mélyebbre halad, a fogbél gyulladása pedig átterjedhet a környező szövetekre, erős fájdalmat kisugározva a környező szervekre, így a fülre is.
A rágóízület gyulladása
Hátterében fogazati vagy harapási rendellenességek állnak. A problémával minél hamarabb fogorvoshoz kell fordulni.
Orrmelléküreg-betegségek
Az orrmelléküregek az arckoponya üregei. Ezek az üregek keskeny nyílásokkal vannak összekötve az orrüreggel és az orrhoz hasonlóan nyálkahártyával borítottak. Nátha esetén az orrmelléküregekben is gyulladás alakulhat ki. Komolyabb gyulladás esetén fülbe sugárzó fájdalom vagy füldugulás jeletkezhet. A megelőzésben fontos a rendszeres orrtoilette és orrcsepp alkalmazása.
Mandulagyulladás, mandula körüli tályogok
A torok vagy a mandula gyulladását többnyire vírusfertőzés idézi elő, melyet időnként bakteriális fertőzés követhet. A mandulát leggyakrabban a Streptococcus pyogenes nevű baktérium támadja meg. Kifejezett gyulladás esetén nyeléskor fülbe sugárzó fájdalom jelentkezhet. A gyulladás ritkán a mandulaszövet határain túlterjed és a környező szövetek kötőszövetes gyulladását idézi elő, esetleg tályogképződéssel a mandula körüli terekben. Ez a folyamat általában egyoldali, jellemző tünete nyeléskor az érintett oldali erős fülbe sugárzó fájdalom, szájnyitási korlátozottság, valamint a nyaki nyirokcsomók megnagyobbodása. A betegség kórházi elhelyezést, műtéti ellátást és erőteljes antibiotikus kezelést igényel.
Szerző: dr. Csákányi Zsuzsanna, Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Fül-orr-gégegyógyászati Osztály