Archasadékok

A hasadékos csecsemők táplálásáról

A hasadékkal született gyermekek táplálása a szülők részéről is felkészülést igényel, ehhez igyekszünk egy kis segítséget nyújtani az alább olvasható információkkal. Kérjük olvassák el figyelmesen!

Egy hasadékos gyermek szoptatása természetesen ugyanúgy fontos, mint a nem hasadékos társaik esetében. Az anyatej egyaránt szükséges az immunrendszer, a szopási mechanizmus, az arc-, a száj-, és a garatizomzat megfelelő fejlődése szempontjából, valamint nagy jelentőséggel bír a gyermek pszichológiai fejlődését tekintve is. Azonban a folyamat nehezebb és több türelmet igényel. Gyakrabban kell kisebb szünetet közbe iktatni és „büfiztetni” a hasadékos csecsemőt. A hasadék típusától és mértékétől függően eltérő intézkedések szükségesek és különböző táplálást segítő eszközök is rendelkezésre állnak.

Az ajakhasadékos gyermekek általában mellről is képesek táplálkozni. Az elégtelen vákuum képzés miatt azonban különösen fontos az emlő és a gyermek megfelelő pozícionálása: lehetőleg ülő vagy félig ülő helyzetben történjen a szoptatás.

A szájpadhasadékkal született csecsemők esetében a száj és orrüreg között szabad átjárás van, az anyatej könnyen az orrüregbe jut. Ez hirtelen ijesztő tüneteket produkálhat a gyermek táplálása közben, amelyektől nem különösebben veszélyesek, azonban jelzik a táplálás nem megfelelő voltát. Ennek elkerülése, megkönnyítése érdekében szükséges lehet áttérni a cumisüvegből, itatópohárból vagy kanállal történő táplálásra. Ilyen esetekben lehetőség szerint lefejt anyatej vagy szükség szerint tápszer felhasználásával történjen az etetés. A segédeszközök közül osztályunkon a Hábermann etetőt, a SoftCupTM etetőt vagy a kanállal történő etetést részesítjük előnyben.

Javasolt a műtétre való felkészülés részeként minden esetben áttérni a fentebb említett eszközökkel történő táplálásra, a megfelelő sebgyógyulás érdekében. Közvetlenül a műtét után az ajakplasztikán átesett gyermekek a SoftCupTM etetővel, a szájpadplasztikán átesettek a Hábermann etetővel táplálhatók. A korábban csak hagyományosan cumisüvegből vagy mellről táplált gyermekeknek kifejezett nehézséget okozhat a műtét után használatos eszközökhöz szükséges technika elsajátítása, ezért fontos, hogy a műtétet megelőző 1-2 hétben megismerkedjenek az említett eszközökkel. 

További kérdések felmerülése esetén bátran keressenek bennünket az alábbi telefonszámon: 06 1 459 9100/1402 vagy 1209 melléken. 

Előzetes megbeszélés alapján személyesen is szívesen adunk tájékoztatást. 

Szerző: Pereczné Fórián Ildikó osztályvezető főnővér