Endoszkópos orrmelléküreg sebészet (FESS) az osztályunkon
Az endoszkópos műtétek elterjedésével az orrmelléküregek műtétére kifejlesztett FESS is egyre nagyobb teret hódít. A FESS betűszó az angol functional endoscopic sinus surgery (funkcionális endoszkópos orrmelléküreg műtét) kifejezés rövidítése. Ez az beavatkozás számít ma a legkorszerűbb orrmelléküreg műtéti eljárásnak, hiszen az orrbemeneten keresztül, látható bőrmetszés nélkül, endoszkóppal végezzük. Változatos kórképek esetén alkalmazható, gyermekkorban leginkább cisztás fibrózis (vagy mucoviscidosis), primer ciliáris diszkinézia, vagy allergiás nátha talaján kialakult orrpolipózis (pl. antrokoanális polip) műtéti megoldásaként ismeretes. FESS sürgős esetben, ügyeleti időben is indokolt lehet. Az orrmelléküreggyulladás szövődményeként kialakuló rostasejtgyulladás, vagy szemgödri tályog súlyos állapotok, és ugyancsak FESS-t végzünk orrmelléküreggyulladás kapcsán kialakult központi idegrendszeri szövődmények (pl. agytályog, agyhártyagyulladás, agyvéna trombózis) esetén. Endoszkópos megközelítésből történik az orrüreg veleszületett elzáródásának (koanális atrézia) oldása. Ezen állapot lehet egy-vagy kétoldali. Utóbbi eset újszülöttkorban súlyos légzési elégtelenséggel jár, emiatt gyorsan felismerésre kerül, sürgősségi beavatkozást indokol. Az egyoldali szűkület sok esetben felderítetlen marad, és egyoldali orrváladékozás, orrlégzési gátoltság hívhatja fel rá a figyelmet.
Az orrfőüregből az orrkagylók között három orrjárat (alsó, középső és felső) nyílik az oldalsó orrfal irányába. Az arcüreg, a rostasejtek és a homloküreg szellőzése a középső orrjárat, míg az iköböl szellőzése hátsó orrjárat felől történik. Az orrmelléküregek tisztulását és szellőzését az őket bélelő nyálkahártya csillószőrös sejtjeinek egészséges és szabályozott működése tartja fenn. A FESS ezen elven alapszik, mert a műtét elsődleges célja az anatómiai nyílások feltágítása a természetes élettani funkciók biztosítása érdekében. A középső orrjárat kulcsfontosságú anatómiai adottságokkal bír, hiszen az iköböl kivételével ide nyílnak a melléküregek, tehát ennek a régiónak a felszabadítása a legtöbb műtét alaplépése. Rostasejt gyulladás esetén a rostasejteket egy közös üreggé nyitjuk, ezáltal biztosítva a szellőzést. A műtét kiterjesztése mindig a betegség kiterjedésétől függ, minden esetben törekszünk a minimál invazivitásra, tehát a minél kisebb mértékű beavatkozásra.
A műtétet követően orrtampon kerül behelyezésre, melyet másnap távolítunk el. A FESS-en átesett beteg legtöbbször a műtét másnapján otthonába bocsátható. Rendszerint egyhetes otthoni lábadozást követően a páciens ismét közösségbe engedhető. A műtét utáni időszak rendszerint nem megterhelő, a betegek fájdalomcsillapító igénye minimális. A gyógyulási időszakban előfordulhat híg, véres orrfolyás, orrdugulás, arcfájdalom. Megerőltető fizikai aktivitástól a műtéttől számított 6 hétig tartózkodni kell. A regenerációt segíthetik a nagyvolumenű orrmosók, orrolajok, nyálkahártya-lohasztó orrsprayk.
Szerző: Dr. Lanszki Judit Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Fül-orr-gégegyógyászati Osztályy