Allergológia

Szakterület leírása

Az allergiás nátha a világ a világ népességének 40%-át érinti. Bármely életkorban kezdődhet, bár a legtöbb embernél a tünetek először gyermekkorban vagy fiatal felnőttkorban jelentkeznek. Az allergiás nátha az egyébként ártalmatlan kül- vagy beltéri anyagokra (allergénekre) adott allergiás reakció, amely az orrnyálkahártya gyulladását okozza az arra érzékenyekben. Az allergének típusa alapján lehet szezonális (pollenek okozta) és egész évben jelentkező (házipor, penészgomba, állati szőrök). A tünetek súlyossága alapján lehet enyhe, közepes és súlyos fokú.

Mikor ajánlott szakorvoshoz fordulni?

Gyermekeknél az allergiás nátha gyakran előforduló betegség, tüsszögés, orr, torok- és szemviszketés, vízszerű kétoldali orrfolyás, orrdugulás jellemzi, amely idő múlásával sem javul. Az állapot befolyásolhatja gyermeke alvását, ezáltal mindennapi életét és iskolai teljesítményét. Az allergiás gyermeknek allergiás kötőhártya-gyulladása is lehet, ami viszkető, könnyező, vörös szemmel jár, valamint hajlamos lehet középfülproblémákra. A tüneteket a következő allergének okozhatják: az állatok hámja, szőre, nyála, pollenek (fák, füvek és gyomok), penészgomba és a háziporatka. Ha azt gyanítja, hogy gyermeke allergiás náthában szenved, tanácsos allergológushoz fordulni. 

Kivizsgálás

A pontos diagnózis érdekében allergológiai ambulanciánkon kérdéseket teszünk fel a családban előforduló allergiás megbetegedésekre és gyermeke allergiás tüneteire vonatkozóan. Az allergiás betegségek, ezen belül az allergiás nátha családi előfordulása magasabb kockázatot jelent gyermeke allergiás náthájának kialakulására. Ha gyermekének már van más allergiás betegsége, például asztma vagy ekcéma, akkor is nagyobb valószínűséggel lesz allergiás náthás. Az anamnézis felvétele után az orvos fül-orr-gégészeti vizsgálatot végez. Ahhoz, hogy megtudjuk, mely allergének váltják ki gyermeke allergiás tüneteit, bőrtesztet és/vagy vérvizsgálatot végzünk. 

Bőrpróba (prick teszt)

A vizsgálat során allergén kivonatot cseppentünk az alkar bőrére, majd pici, felületi karcolást ejtünk rajta, így a feltételezett allergént a bőr alá juttatjuk. Az eredményt 15 perc múlva értékeljük. Pozitív esetben viszkető, piros udvarral körülvett ödémás duzzanat alakul ki. A bőrpróbát tünetmentes állapotban lehet elvégezni, előtte bizonyos gyógyszerek szedését abba kell hagyni.

Vérvizsgálat

A vérből történő specifikus Immunglobulin E ellenanyag szint meghatározása során kimutatásra kerülhetnek az allergiás reakciót kiváltó allergének. A vizsgálat eredménye 1 hónap elteltével készül el.

Terápia

Az allergiás nátha kezelése magában foglalja az allergéneknek és egyéb kiváltó okoknak való kitettség csökkentését, illetve megszűntetését gyógyszeres terápiával kombinálva. A legtöbb gyermeknél ez a kombinált megközelítés hatékonyan tudja kontrollálni a tüneteket. A betegség kezelésére a következő gyógyszereket alkalmazzuk: antihisztaminok, szteroid és antihisztamin tartalmú orrspray-k, dekongesztánsok, leukotriénreceptor-antagonisták, immunterápia. A kezelés személyre szabott, az egyéni betegigények figyelembevételével történik.  A gyermekek általában nem növik ki az allergiás náthát, de ahogy idősebbek lesznek, egyes esetekben a tünetek idővel enyhülhetnek. Az allergiás betegségek gyakran társulnak egymással, ezért rendszeresen konzultálunk az ezeken a területeken dolgozó szakorvosokkal (pulmonológus, bőrgyógyász, gasztroenterológus, gyermekorvos stb.).

Szerző: Dr. Sultesz Monika PhD allergológus, klinikai immunológus főorvos 

Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Fül-orr-gégegyógyászati Osztály