Speciális légúti diagnosztika

Szakterület leírása

A gyermek fül-orr-gégészet egyik legizgalmasabb, legtöbb kihívást jelentő területe a légutak diagnosztikája és kezelése. Ez az a terület, ahol a fül-orr-gégésznek a legszorosabban kell együttműködnie az aneszteziológussal, hiszen mindketten ugyanabban a régióban dolgoznak. Az alapvető cél mindig az átjárható légút folyamatos, állandó biztosítása. Ez lehetőség szerint a természetes lumenen keresztül valósul meg, de ha ez nem lehetséges, akkor külső feltárást, illetve légcsőmetszést (tracheotomiát) kell alkalmaznunk.

Néhány fontos kórkép, amelyekkel a gyermek-betegeinknél találkozunk:

Laryngomalacia

Csecsemőkorban, kisdedkorban a gégefedő lazasága, puhasága, valamint az azt tartó nyálkahártyaredők „redundanciája” jellegzetes belégzési hangot, stridort okoz, valamint – szintén belégzéskor – kifejezett nehézlégzéshez, fulladáshoz vezet. A gyermek könnyen kifárad, táplálhatósága csökken, fejlődése leáll, sőt, nagyon súlyos esetben akár teljes légzésleállás is bekövetkezhet. A diagnosztikában az endoszkópia a szuverén eszköz. A kezelés az állapot súlyosságától függ: enyhe esetben csak követni, kontrollálni kell a beteget, súlyosabb esetben műtét (aryepiglottoplasztika) végzendő.

Hangszalagbénulás

A hangszalag mozgását a X. agyideg (n.vagus) és annak ága a n. laryngeus recurrens szabályozza. Ezek sérülése, károsodása vezet a hangszalag mozgásának renyhüléséhez, vagy teljes leállásához. Egyoldali bénulásnál csak enyhe stridor, rekedtség, levegős sírási hang hallható, a kórkép sokszor rejtett marad. A kétoldali teljes bénulás súlyos tünetekkel, cianózissal, fulladással jár. Az okok között mellkasi (szív) műtétek, szülési sérülések, vagy egyéb idegsérülések szerepelnek. A diagnosztika itt is döntően az endoszkópián alapul. Az egyoldali, enyhébb esetek nem igényelnek kezelést, a kétoldali esetekben csak műtéttel biztosítható a stabil, átjárható légút. Ilyenkor nemcsak erre, hanem a beszédkészség megtartására is gondolnunk kell a műtét során.

Gégeszűkület

Hosszas intenzív osztályos kezelés, tartós intubáció során alakulhat ki a hangszalagok alatti terület szűkülete. Előfordulhat veleszületetten is. A fő tünet itt is a stridor és a nehézlégzés, a diagnózist az endoszkópia biztosítja. A megoldás a szűkület fennállásának idejétől, fokától és a kiterjedtségétől függ. Számos rekonstrukciós műtéti megoldást dolgoztak ki, melyeket mindig az adott esethez kell adaptálni. Osztályunkon több esetben sikerrel alkalmaztuk a ballonos tágítás módszerét, amely a legkíméletesebben biztosítja a kellő tágasságú légutat.

Gégepapillomatózis

A gége vírus (herpes vírus) okozta jóindulatú megbetegedése, ami esetenként igen súlyos formát is ölthet. A papilloma szőlőfürt-szerű növedékével részben vagy teljesen elzárja a hangszalagok feletti teret, magukat a hangszalagokat, sőt beterjed a hangszalagok alatti területre is. A tünet a fokozódó rekedtség, fulladás. A diagnózist itt is az endoszkópia adja, a megoldás pedig komplex: műtét és gyógyszeres kezelés. A műtét során használható az osztályunkon már hozzáférhető széndioxid lézer is. Újabban jelentős szerepet kapott a kezelésben a védőoltás és a biológiai terápia is. 

Légcsőmetszés (tracheotomia)

A légcsőmetszésre akkor kerül sor, ha más módon nem biztosítható a stabil, átjárható légút. Ilyenkor a gyűrűporc alatt nyitjuk meg a légcsövet, és egy műanyag csővel (légcsőkanüllel) biztosítjuk a levegőhöz jutást. A légcsőkanüllel való élet nem egyszerű, rendszeres leszívásokat tesz szükségessé, a belégzett levegőt párásítani kell, és tartós esetben, biztosítani kell a beszéd lehetőségét speciális kanül alkalmazásával. Amint a helyzet lehetővé teszi, előzetes légcsőtükrözés után megszüntetjük a kanül viselést, és helyreállítjuk a légcső integritását. Törekszünk arra, hogyha csak lehet, elkerüljük a légcsőmetszést, ami nagy terhet ró a betegre és a családra egyaránt.

 

Osztályunkon légúti team működik, dr. Csákányi Zsuzsanna PhD. osztályvezető főorvos, Prof. dr. Katona Gábor, dr. Rupnik Zsuzsanna, dr. Lanszki Judit részvételével.