Implantálható csontvezetéses hallókészülékek alkalmazása osztályunkon
A vezetéses és a kevert nagyothallások, továbbá egyoldali siketség egyes eseteiben ajánlottak az implantálható, csontvezetéses hallókészülékek. Az eszközök 2003 óta érhetőek el Magyarországon. Osztályunk élen jár a csontvezetéses implantációk terén. Az első hazai operációt osztályunkon Katona Gábor professzor végezte 2003-ban. Az elmúlt 20 évben többszáz ilyen műtét történt hazánkban. A jelenleg forgalomban lévő korszerű rendszerek az aktív csontvezetéses implantátumok: a Bonebridge (Med-El) és az Osia2 (Cochlear) rendszer továbbá a közepes/nagyfokú idegi típusú nagyothallás bizonyos eseteiben javasolt aktív középfül implantátum a Vibrant Soundbridge (Med-El).
Hogyan működnek az implantátumok?
A csontvezetéses implantációs hallókészülékek a hangot rezgéssé alakítják és egy beépített implantátumon keresztül a koponyacsontba, illetve a csigába továbbítják, megkerülve a külső hallójáratot és a középfület. Az jelenleg forgalomban lévő ún. aktív csontvezetéses implantátumoknál (Bonebridge, OSIA) a hangot felvevő processzor és a vibrációt keltő egység térben elkülönül, utóbbi az ép bőr és lágyrészek alá kerül, így azok gyengítő hatása nem érvényesül. Ez igen jó hangátvitelt eredményez.
Más elven működik a hallócsontocskák rezgését felerősítő, középfülbe implantálható hallókészülék, a Vibrant Soundbridge. Ennél az eszköznél a rezgő egységet a középső hallócsontra, az üllőre rögzítjük egy műtét folyamán. A rezgő részhez egy vevő és egy átalakító egység csatlakozik (mindkettő miniatűr), amelyeket szintén a fül mögötti koponyacsontba ültetünk be. A külső egység, a hangprocesszor hasonló a Bonebridge-nél alkalmazott eszközhöz.
Kinek ajánlható ez az eszköz?
A csontvezetéses implantátumok elsősorban a fülkagyló és a hallójárat fejlődési zavarából adódó hallójárat szűkülettel vagy elzáródással született gyermekeknek, az egyoldali siketségben hosszabb ideje szenvedő gyermekeknek javasoltak és azon esetekben, ahol a hangátvezető és hangfeldolgozó rendszer egyaránt érintett. A Vibrant Soundbridge aktív középfül implantátumot elsősorban közepes és nagyobb fokú idegi halláscsökkenés esetén alkalmazzuk.
Hogyan történik a hallásjavító eszköz behelyezése?
A csontvezetéses implantátumok egy fül mögötti metszést követően kerülnek behelyezésre a bőr alá, a fül mögött a koponyacsonthoz kis csavar segítségével rögzülnek. Az aktív középfül implantátum rezgő egysége a középső hallócsontra, az üllőre rögzül. A miniatűr vevő és átalakító egységek szintén a fül mögötti koponyacsontra kerülnek. Kívülről szinte észrevétlenek. A környezeti hangok felfogását és feldolgozását, továbbítását gombszerű processzorok végzik, amelyek az implantátum felett a bőrön mágnes segítségével rögzülnek. Onnan könnyen levehetőek és feltehetőek.
Milyen előnyökkel jár az eszköz viselése?
Valamennyi rendszer biztonságos és hatékony hangátvitelt eredményez, és jelentős hallásjavuláshoz vezet az fent említett esetekben. A gyermek az eszköz segítségével képes az érintett fülén telefonálni. Az eszköz használata a környezetben való tájékozódásban és a beszédértésben is javulást eredményez. A Vibrant Soundbridge rendszer előnye a hagyományos hallókészülékekkel szemben, hogy nincs hallójárati dugulás (okklúzió), a hangélmény tisztább, kevésbé torzított.
A Heim Pál Gyermekkórház Fül-orr-gégegyógyászati Osztályán Prof. dr. Katona Gábor és Dr. Csákányi Zsuzsanna Ph.D. osztályvezető főorvos foglalkoznak az implantálható csontvezetéses hallókészülék ellátással.