Choanalis atrézia műtéti ellátása osztályunkon
A fejlődési rendellenességet az orrfőüreg és az orrgarat közötti összeköttetés hiánya jellemzi. Az elzáródás lehet egy vagy kétoldali, gyakrabban csontos, ritkábban lágyrész eredetű, lányokon gyakoribb, mint fiúkon. A kétoldali forma ritkább, mint az egyoldali és egyéb fejlődési rendellenességekkel járhat együtt. A születést követően azonnal légzési elégtelenséghez vezethet, mert az újszülöttek kizárólag orrlégzők. A légutat ezekben az esetekben szájon keresztül behelyezett Mayo tubussal biztosítjuk. Az újszülött táplálása azonban emellett problémás. Az egyoldali atrézia hosszabb ideig rejtve maradhat és egyoldali kocsonyás orrváladék hívhatja fel rá a figyelmet.
A fejlődési rendellenesség megoldása kizárólag műtéti. Az utóbbi évtizedekben elterjedt endoszkópos sebészeti megoldások a gyermeknek kisebb megterhelést jelentenek. Osztályunkon is ezt a módszert alkalmazzuk a leggyakrabban.
A műtét időzítése az orrszűkület mértékétől, az általános egészségi állapottól és a társuló fejlődési rendellenességektől függ. Egyébként egészséges, stabil állapotú újszülöttnél kétoldali esetben az orrendoszkópos megközelítés az élet első napjaiban elvégzendő. Kivételesen, ha az orrszűkület jelentős, vagy egyéb fejlődési anomáliák is társulnak, légcsőmetszés elvégzése is szükségessé válhat a légút és a megfelelő táplálás biztosítása érdekében. Ezen ritka esetben az atrézia műtéti megoldására pár hónappal később kerül sor. Általában akkor, amikor a növekedésből adódóan az anatómiai viszonyok lehetővé teszik megfelelő tágasságú hátsó orrnyílás kialakítását. Az orrlégzés rendeződésével a kanülviselés megszüntethető. Egyoldali esetben a műtéti időpont megválasztása a gyermek panaszától függ.
A műtét utáni gondozás során rendszeres fiziológiás sóoldatos orrtoilette, nyálkahártya lohasztó és gyulladáscsökkentő hatású orrcsepp alkalmazása szükséges.
Egyes esetekben szilikon tágító is behelyezésre kerül, amelyek átjárhatóságát fiziológiás sóoldat alkalmazásával, rendszeres szívással szükséges biztosítani. A tágító 4-6 hét után eltávolításra kerül.
A Heim Pál Gyermekkórház Fül-orr-gégegyógyászati Osztályán Prof. dr. Katona Gábor és Dr. Csákányi Zsuzsanna Ph.D. osztályvezető főorvos foglalkoznak a choanalis atrézia sebészeti megoldásával.