Fej-, nyaki ciszták és fisztulák

A fej- és nyaki ciszták és fisztulák gyakran veleszületett, fejlődési rendellenességek, a magzati fejlődés során alakulnak ki:

  • Branchialis ciszta és fistula: A nyak oldalsó részén vagy a fül előtt található, és a kopoltyúívek fejlődési rendellenességeiből ered.
  • Thyreoglossus ciszta: A nyelv alapjától a pajzsmirigyig húzódó csatornából alakul ki, ha a magzati fejlődés során ez a csatorna nem záródik le megfelelően és nyak közép vonalában a nyelvcsont előtt helyezkedik el.
  • Epidermoid ciszták: A bőr alá szorult hámsejtekből álló jóindulatú daganat.
  • Dermoid ciszták: Veleszületett, jóindulatú daganat, amely különböző szöveteket, például hajat, faggyúmirigyeket és hámsejteket tartalmazhat. Fejen, arcon, nyakon gyakori, de a test más részein is előfordulhat.
  • Orrháti fisztula, ciszta: Veleszületett fejlődési rendellenesség az orrnyereg környékén, amely a struktúrák nem megfelelően záródása miatt alakul ki.

Cysták:

Folyadékkal teli, zárt tasakok, melyek a nyakon féloldali vagy középen elhelyezkedő, ép bőrrel fedett duzzanatként jelentkeznek

Fisztulák:

Abnormális csatornák, melyek egy nyílásban végződnek a bőrön vagy a garat nyálkahártyáján. A nyíláson keresztül gyakran bűzös váladék ürül. A váladékozást gyakran gyulladás kíséri, mely fájdalommal jár, duzzanatot és bőrpírt okoz.

A ciszták és fisztulák kezelése elsősorban sebészi úton történik. A műtéteket célzott vizsgálatok előzik meg (ultrahang, sz.sz. CT vagy MRI). A sebészeti beavatkozás célja a teljes eltávolítás, a kiújulás és a fertőzések megelőzése érdekében. 

Sebészeti eljárások:

  • Ciszták: cél a ciszta és az esetenként ahhoz kapcsolódó járat teljes eltávolítása a környező szövetek megkímélésével.
    • Az elhelyezkedésétől függően a nyak középvonalában vagy oldalt, a nyaki bőrredőkben, a ciszta méretétől függően, a lehető legkisebb, haránt irányú bőrmetszést ejtünk.
    • Középső nyaki ciszta eltávolítása esetén a nyelvcsont testéből egy ék alakú darabot is el kell távolítani a kiújulás lehetőségének csökkentése érdekében.
  • Fisztula: Egy kisebb babérlevél alakú vagy szükség szerint nagyobb bőrrészlet eltávolítását követően a nyílástól indulva felkeressük és eltávolítjuk a vezetéket. Jelentősebb bőrhiány esetén egyúttal korrekciós műtétet is végzünk a kedvezőbb esztétikai eredmény érdekében.

Műtét után 1-3 napos kórházi bent tartózkodás a jellemző és hazabocsátást követően is rendszeres, 1-2 naponta történő sebgondozás szükséges a varrat szedésig, ami a műtét utáni 7-10. napon történik normál, szövődménymentes sebgyógyulás esetén.

Amennyiben bármilyen gyanús elváltozást, duzzanatot észlel gyermeke arcán, nyakán először forduljon orvoshoz. A duzzanatok hátterében több betegség is állhat, legtöbbjük azonban banális gyulladásból ered és gyógyszeres terápiával rövid idő alatt kezelhető. A ciszták és fisztulák ugyan a fejlődési rendellenességek körében viszonylag gyakoriak, a nyaki duzzanatok hátterében összeségében ritkán fordulnak elő.  Ezért a sokszor megterhelő (pl.: sugárterhelés CT esetén) felesleges vizsgálatok elkerülése érdekében elsőként egy áttekintő gyermekorvosi, házi orvosi vizsgálat és szoros kontroll melletti várakozás javasolt.

Szerző: Dr. Kovács Petra Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Fül-orr-gégegyógyászati Osztály